Dünyanın 14 Işık Yılı Uzağında Yaşanabilecek Bir Gezegen Keşfedildi!
#1
Yaşanma ihtimali bulunan en yakın gezegen "Süper-Dünya", sadece 14 ışık yılı uzaklıktaki Wolf 1061 kırmızı cüce yıldızının etrafında yörüngede bulunuyor.

[Resim: dunyanin-14-isik-yili-uzaginda-yasanabil...6914_o.jpg]

Uzun yıllar boyunca gökyüzüne baktığımızda sadece yıldızları ve Güneş Sistemi'ndeki yakın gezegenleri görebiliyorduk. 20 yıl önce dış gezegenleri ve daha sonrasında da muhtemelen yaşanabilecek dış gezegenleri bulmaya başladık. Şimdi ise astronomlar, yaşanma ihtimali bulunan en yakın gezegeni bulmuş durumda. "Süper-Dünya" olarak adlandırılan "şanslı" gezegen, sadece 14 ışık yılı uzaklıktaki Wolf 1061 kırmızı cüce yıldızının etrafında yörüngede bulunuyor.

WOLF 1061C OLARAK ADLANDIRILDI

University of New South Wales'den Duncan Wright'ın söylediğine göre Wolf 1061'den daha yakın yıldızların yörüngelerinde bazı diğer gezegenler bulunmuş olsa da, bu gezegenlerde yaşanılabileceği düşünülmüyor. Wright, Astrophysical Journal Letters'da yayınlanacak olan araştırmanın baş yazarı.
Wright, Wolf 1061c olarak adlandırılan gezegenin, yıldızın "Goldilocks alanı" olarak belirlenmiş olan ve sıvı suyun bulunması için doğru sıcaklık sunan bölgesinde yörüngeye sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca Wright, uzayın devasa boşluğu içerisinde bize bu kadar yakın olan bir yıldızın yaşanabilir bir gezegen sunmasının oldukça etkileyici olduğunu da sözlerine ekliyor.
Bul
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Dünyanın En Büyük Havalimanı Vestelleniyor Demirdoven 0 198 11-04-2017, Saat: 12:27
Son Mesaj: Demirdoven
  Philips’ten dünyanın ilk Ambilight OLED TV’si! Ken 0 588 01-09-2016, Saat: 20:18
Son Mesaj: Ken

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
loading...