Jailbreak Nedir? Jailbreak İndir ve Jailbreak Kaldırma
#1
Jailbreak, Apple'ın iPhone, iPad ve iPod Touch kullanıcılarının işletim sistemi üzerinde izin verilmeyen kodları çalıştırılmasına yardımcı olan teknik bir işlemdir. İlk defa 2007 yılında kullanılmaya başlanan bu yöntem sayesinde kullanıcılar normalde Apple'ın onay vermediği kodları cihazları üzerinde çalıştırabilir ve cihazlarının üzerinde çeşitli modifikasyonlar meydana getirebilir.
Apple tarafından desteklenmeyen bir uygulama olarak bilinen Jailbreak, günümüzde çoğunlukla korsan uygulamalara erişebilmek ve bu uygulamaların ücretsiz olarak kullanılması için yapılmaktadır. Jailbreak işlemleri genelde belli başlı Çin merkezli Hacker gruplarının ücretsiz olarak dağıtmış olduğu Jailbreak Tools'lar aracılığıyla yapılır.
Yapılan Jailbreak işlemi sonrasında Apple'ın cihaz üzerindeki tüm kod korumaları devre dışı kalır. Yetkilendirme sistemi devre dışı bırakıldığı için Jailbreak işlemine uğratılmış cihazlarda  işletim sistemine dair kodlar değiştirilebilir ve App Store dışındaki uygulamalar onay gerekmeksizin yüklenebilir.
Jailbreak yapılan bir cihazın içerisine Jailbreak ile ilgili yazılımları kurmak için Cydia uygulaması gelir. Cydia uygulaması aracılığıyla kullanıcılar Repo adresleri ekleyip, bu repo adresleri üzerinden paylaşıma sunulan mobil yazılımları indirip cihazlarına kurulum yapabilirler.
[Resim: jailbreak.png]
Jailbreak İndir
iOS işletim sistemi kullanan bir cihaza Jailbreak yapmak istiyorsanız ilk adımda cihazınızın iOS sürümünün ne olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Cihazınızın “Ayarlar” menüsü içerisinden sürüm bilgisine ulaşabilirsiniz. Şimdi, bu iOS sürümüne uygun bir Jailbreak işlemi aramanız ve ardından uygun aracı bulmanız gerekiyor.
Her işletim sistemi sürümü için kullanılan Jailbreaking aracı farklı olabilmektedir. Örneğin iOS 6 öncesi için hazırlanan araçlar sadece iOS 6'nın belli sürümlerinde Jailbreak işlemi yapmaya yardımcı olurken, iOS 7 için geliştirilen araçlar yalnızca iOS 7 sürümlerinde etkili olabilmektedir.
WMAracı forumu içerisinden iOS kategorisini ziyaret ederek Jailbreak hakkında üyelerimizle düşüncelerinizi paylaşabilir ve paylaşılan yöntemler aracılığıyla Jailbreak yapabilirsiniz.
Jailbreak Kaldırma
Jailbreak işlemi yaparken bir araca ihtiyaç duyuyor olmamıza karşın Jailbreak'li bir cihazı orijinal şekline geri getirmemiz için orijinal Apple yazılımları haricinde ekstradan farklı bir araca ihtiyacımız yok.
Jailbreak kaldırma işlemi için;

  1. Bilgisayarınıza geçerli ve güncel iTunes sürümü kurun.
  2. Cihazınızı kablo yardımıyla bilgisayarınıza bağlayıp, cihazınızın bilgisayar ve iTunes tarafından tanındığına emin olun.
  3. iPhone'u Sıfırla seçeneğine giriş yapın.
  4. iPhone'unuzu yeni bir cihaz olarak ayarla seçeneğiyle birlikte tekrardan yazılım kurma işlemini tamamlayın.

Bu işlemin sonucunda cihazınızdan Jailbreak ile birlikte tüm dosyalarınız da kaybolacaktır. Bu nedenle dosyalarınızın yedeği yoksa iTunes veya iCloud aracılığıyla henüz Jailbreak kaldırma işlemini gerçekleştirmeden önce yedeklerinizi almayı unutmayın.
Bul
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Palringo Nedir? (Detaylı) Ken 0 432 03-12-2016, Saat: 20:26
Son Mesaj: Ken
  Esnek Dereceli Nedir ? Ken 0 593 26-11-2016, Saat: 11:31
Son Mesaj: Ken
  H265/HEVC Nedir? Ne İşe Yarar? Ken 0 868 14-05-2016, Saat: 19:24
Son Mesaj: Ken
  USB Type-C nedir? Ken 0 481 04-03-2016, Saat: 21:49
Son Mesaj: Ken
  Sapyoseksüel Nedir? Ken 0 658 27-02-2016, Saat: 20:05
Son Mesaj: Ken

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
loading...