ÖSYM LYS Başvurusu nasıl yapılır? (Videolu Anlatım)
#1
ÖSYM LYS Başvurusu nasıl yapılır? (Videolu Anlatım)

[Resim: OSYM_LYS_sinavinda_maraton_bitti.jpeg]

AİS giriş, ÖSYM tarafından uygulanan online olarak kullanılanıma sunulan hizmet sistemidir. Aday işlemleri sisteminin kısalması olan AİS'le, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme merkezi tarafından yapılan sınavlarda adaylar ile ilgili işlemler yapılmaktadır. AİS; Üniversiteye ya da diğer sınavlara katılacak olan adayların ÖSYM’ye yapacakları her türlü sınav giriş yerleri, bireysel sınav başvurusu, sınav giriş belgesi ve sınav sonuçlarını öğrenme, tercih işlemleri ile kayıt bilgilerini görüntüleme ve takip İşlemleri gibi günün her hangi saatinde, internet bağlantısının olduğu her yerden T.C. Kimlik / Y.U. Numarası ve adayın kendi belirlediği şifre bilgileri ile Aday İşlemleri Sistemine giriş yaparak yararlandıkları sistem olarak açıklanmaktadır. AİS Giriş, yapmak isteyen adaylar ais.osym.gov.tr adresine giriş yaparak karşılarına çıkan ekran üzerinde bulunan alana T.C. kimlik numaraları ve şifre ile giriş yaparak istenilen bilgilere ulaşılabilmektedir. ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlar ile ilgili konularda adaylar kolaylık sağlayan AİS LYS başvuruları içinde kullanılmaktadır. 1- 14 Nisan tarihleri arasında başlayan LYS başvuruları ÖSYM Aday İşlemleri sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. LYS Sınav başvurusunun başlamasından sonra başvuru yapacak olan adaylar AİS LYS başvurusu nasıl yapılacak? sorusunun cevabı ve LYS başvuruları ile ilgili detaylalı bilgileri haberin ayrıntılarından ajanshaber.com dan takip edebilirsiniz.
AİS NEDİR?
AİS, kelime anlamı olarak Aday İşlemleri Sistemi olarak tanımlanmaktadır. ÖSYM tarafından geliştirilen uygulama ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda adaylara hizmet vermektedir. AİS ile adaylar; sınav giriş yerleri ve sınav giriş belgeleri ile ilgili bilgileri bu sitem üzerinden sorgulama yaparak öğrenmektedirler .  AİS anlam olarak; Üniversiteye veya diğer sınavlara katılacak olan adayların ÖSYM’ye yapacakları her türlü sınav giriş yerleri, bireysel sınav başvurusu, sınav giriş belgesi ve sınav sonuçlarını öğrenme, tercih işlemleri ile kayıt bilgilerini görüntüleme ve takip İşlemleri gibi günün her hangi saatinde, internet bağlantısının olduğu her yerden T.C. Kimlik / Y.U. Numarası ve adayın kendi belirlediği şifre bilgileri ile Aday İşlemleri Sistemine giriş yaparak yararlandıkları sistem olarak açıklanmaktadır.

AİS İLE YGS SINAV GİRİŞ YERLERİ AÇIKLANIYOR

Milyonlarda öğrencinin bekledikleri 2016 LYS sınavı başvuruları başladı. 1 Nisan cuma günü başlayan başvurular, 14 gün sürecek. Yaklaşık olarak 2 milyon 200 bin adayın merakla bekledikleri LYS başvuruları ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden gerçekleşecek. LYS başvuruları nasıl yapılacak?  2016 yılında 5 oturum şeklinde gerçekleşecek olan sınavın ilk oturumu 18 Haziran 2016 Cumartesi günü LYS-4 Sosyal Bilimler dersi sınavı ile başlayacak. Lisans Yerleştirme (LYS) 4 Sosyal Bilimler sınavı olarak adlandırılan LYS sınavına kaç gün kaldı? farklı günlerde 5 oturum halinde yapılacak. LYS sınavının son oturumu ise, 26 Haziran 2016 tarihinde LYS 3- Edebiyat - Coğrafya sınavı 2-olacak. Ösym' nin sınav takvimine göre 2016 LYS başvuru tarihleri 01.04.2016 başlayıp 14.04.2016 tarihinde sonra erecek. LYS sınav sonuçları ise 18.07.2016 pazartesi günü açıklanacak. AİS sistemine giriş yapmak için haberin içerisinde bulunan linki tıklayın.
AİS GİRİŞ LYS BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

[b]AİS GİRİŞ YAPAMIYORUM, NE YAPMALIYIM
[/b]

YGS sınav yerimi Aday İşlemleri sisteminden öğrenmek için T.C. kimlik numaramı ve şifremi yazdığım zaman aday işlemleri sistemine giriş yapamıyorum. T.C. kimlik numarası ya da şifre hatası uyarısıyla karşılaşıyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP:

Şifreniz yeni kurallara uygun olarak en az 8 haneli en fazla 14 haneli olmalı, en az bir büyük harf, bir küçük harf, bir rakam ve bir özel karakter içermelidir. Eğer şifreniz bu koşullara uymuyorsa yeni bir şifre belirleyiniz ya da şifremi unuttum kısmından yeni bir şifre oluşturunuz.

ŞİFREMİ UNUTTUM, YENİ ŞİFRE ALAMIYORUM

Sistemde güvenlik sorunuz tanımlı değildir.  uyarısı veriyor. Ne yapabilirim?

Şifre değiştirme işlemi yaparken bir güvenlik sorusu belirlemediğinizden dolayı sistem size bu uyarıyı veriyor. Size en yakın Sınav Koordinatörlüğü yetkisi olan başvuru merkezi konumundaki bir ortaöğretim kurumundan veya sınav Koordinatörlüklerimizden şifre edinebilirsiniz.

ŞİFREMİ UNUTTUM NE YAPMALIYIM

Telefondan Bilgilerimi Vererek Şifre Alabilir Miyim? ÖSYM’nin Telefon üzerinden şifre verme uygulaması yoktur. Yeni Şifrenizi, bulunduğunuz ildeki ÖSYM Sınav Koordinatörlüğünden ya da Sınav Koordinatörlüğü yetkisi olan Başvuru Merkezlerinden (Ortaöğretim Kurumları) alabilirsiniz.

LYS BAŞVURULARI 1-14 NİSAN ARASINDA

Üniversiteye girmek için ikinci adım olan LYS'ye başvurular, 1 Nisan 2016 tarihinde başladı ve 14 Nisan’a kadar sürecek. Ücret ödeme için son gün ise 15 Nisan. Girilmek istenen her bir LYS için 35 TL ödenecek. Başvurular internet aracılığıyla bireysel olarak aday işlemleri sisteminden (ais.osym.gov.tr) ya da herhangi bir başvuru merkezinden yapılabilecek. Adayların başvuru için merkezlere şahsen gitmeleri, nüfus cüzdanları ya da süresi geçerli pasaportlarıyla doldurulmuş aday başvuru formlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Merkezlerde başvuru işlemi yapanlar, görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı, başvuru kayıt bilgileri doğru geçilmiş mi, diye iyi kontrol edip, daha sonra çıktıdaki ‘Onay kodunu’ görevliye bildirmeli. Görevli onay kodunu sisteme girdikten sonra başvuru işlemi yapılacak. Bu önemli, çünkü onay kodu girilmeyen başvurularda sınav ücreti yatırılamayacağı için başvuru geçersiz sayılacak ve sorumluluk adaya ait olacak. Daha sonra sınav ücreti ödenerek başvuru tamamlanacak. Sınav ücreti ödenmeyen başvurular geçersiz sayılacak. Başvuru tamamlandıktan sonra, 14 Nisan’a kadar bilgiler, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden kontrol edilebilecek.

ÖSYM 2016 LYS SINAV TAKVİMİ

LYS-4 (Sosyal Bilimler): 18 Haziran Cumartesi, 10.00, 135 dakika
LYS-1(Matematik): 19 Haziran Pazar, 10.00, 135 dakika
LYS-2 (Fen Bilimleri): 25 Haziran Cumartesi, 10.00, 135 dakika
LYS-5 (Yabancı Dil): 25 Haziran Cumartesi, 14.30, 120 dakika
LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): 26 Haziran Pazar, 10.00, 120 dakika

[b]ÖSYM  AİS İNTERNET ÜZERİNDEN LYS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR - İZLE[/b]

[b]

[/b]


[b][b]2016 YILI ÖSYM ADAY SINAV KURALLARI[/b][/b]

[b][b]

[/b]
[/b]
Bul
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  YGS-LYS tercih yerleştirme sonuçları açıklandı (ÖSYM sonuçları sorgula) Ken 0 581 10-08-2016, Saat: 11:10
Son Mesaj: Ken
  ÖSYM'den 'Birde bunu yap' uygulaması geliyor! Ken 0 4,779 27-05-2016, Saat: 21:23
Son Mesaj: Ken
  Dolarları kim topladı? 50 Milyar nasıl uçtu? Ken 0 497 06-05-2016, Saat: 17:45
Son Mesaj: Ken
  YGS Hatalı Sorular İle İlgili ÖSYM'den İlk Açıklama Geldi Ken 0 1,014 17-03-2016, Saat: 18:36
Son Mesaj: Ken
  Yeni Kimlik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Ken 0 433 29-01-2016, Saat: 17:24
Son Mesaj: Ken

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
loading...